#OdkryjwSobieParkour to akcja (lub odważniej mówiąc startująca kampania społeczna) będąca odpowiedzią do wciąż istniejącego negatywnego wizerunku parkour w społeczeństwie. Chcemy pokazać, że parkour rozwinął się przez ostatnie kilkanaście lat i nie jest “dziecięcymi wygłupami” czy amatorskimi wyczynami kaskaderskimi. Nie jest też wandalizmem i nie jest tylko dla młodych, żądnych adrenaliny wysportowanych młodzieńców. Wręcz przeciwnie, pokazujemy, że:

Otwórz umysł   – parkour to umiejętność, która jest w każdym z nas. Jest jak inne formy ruchu: bieganie czy taniec – każdy to kiedyś robił i potrafi… w mniejszym lub większym stopniu. Niestety wraz z wiekiem ludzie zapominają o drzemiącej w ich ciałach ciekawości odkrywania świata, który ich otacza. Każdy ma w sobie umiejętność spojrzenia na otaczający nas świat jak na plac zabaw i parkour niezmiernie w tym pomaga. Pamiętasz zabawę w chodzenie tylko po niepękniętych płytkach chodnikowych? Wspinanie na drzewa? Zabawę “ziemia to lawa”? To właśnie jest parkour.

Dbaj o swoje ciało – każdy może trenować parkour w takim zakresie, jaki jest dla niego odpowiedni, bez przeciążania mięśni i stawów. Zwracamy uwagę profilaktykę kontuzji i i o edukację w zakresie dbania o swoje ciało przy treningu parkour. Pokazujemy, że parkour jest zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych i nie musi się wiązać z dużymi obciążeniami dla ciała.

 

Szanuj otoczenie – osoby trenujące nigdy nie mają złych intencji – promujemy podejście, w którym trenujemy tylko w miejscach, których nie można uszkodzić mienia, a na ewentualny negatywny odzew mieszkańca czy właściciela posesji reagujemy opuszczeniem miejsca treningu

 

 

Jak możesz pomóc w akcji?

  • Jeśli publikujesz na swojej stronie/facebooku, instagrami itp film/zdjęcie/inną treść dotyczącą parkour i zgodną z powyższymi wartościami, użyj hashtaga #OdkryjWSobieParkour
  • Udostępnij link do tej strony(link) na swoich profilach facebook, instagram itp.