Wraz z początkiem roku 2018, Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) opublikowała przepisy wcielające parkour do swoich dyscyplin.

Wcielenie parkour wiąże się ze zmianami w statucie FIG, a także z ustaleniem przepisów i zasad dotyczących cyklu Pucharu Świata, a także przepisów technicznych sędziowania. W opublikowanych dokumentach znajdują się często dyskusyjne z punktu widzenia  społeczności parkourowej zapisy.

 • FIG definiuje parkour jako „Rekreacyjny i konkurencyjny sport miejski (na zewnątrz i wewnątrz) polegający na przemieszczaniu się z jednego punktu do drugiego przez skrzyżowanie (bez sprzętu pomocniczego) różnych przeszkód w najszybszy, bezpieczny i najbardziej efektywny sposób, poprzez zwinne ruchy i techniki (…)
 • Opisane są dość ścisłe zasady co do ubioru, zawodnicy nie mogą mieć luźnych ubrań, tak aby była widoczna sylwetka ciała oraz żeby ruchy nie były utrudnione, niedozwolone są żadne „dodatki”, dziury czy porwane ubrania, ale za to można skakać w legginsach. Sędziowie natomiast nie mogą nosić krótkich spodenek i nie mogą mieć żadnych reklam na ubraniu większych niż 25cm kw.
 • Zawody Speed rozgrywane będą przez kwalifikacje oraz finały, gdzie odbywają się wyścigi w parach.
 • Zawody Style polegają na pokazaniu umiejętności w czasie 90 sekund i oceniane według 3 kryteriów: wykonanie/bezpieczeństwo, korzystanie z toru/kreatywność oraz trudność.
 • Puchar Świata zaplanowany jest na 2018 i 2019 rok w terminach:
  • Hiroshima (JPN) Kwiecień
  • Montpellier (FRA) Maj
  • Chengdu (CHN) Listopad
 • Zawody planowane są na 5 dni (finały w dniach 3 i 4) i odbywać się będą podczas większej imprezy FISE (World Action Sports Festival), ale oficjalna nazwa samych zawodów pk brzmieć będzie FIG Parkour World Cup. Równolegle do zawodów powinny odbywać się pokazy, otwarte warsztaty, sesje edukacyjne i możliwości treningowe dla młodzieży oraz szerszej publiczności”.
 • Co ciekawe: FIG będzie zapraszał wszystkie federacje członkowskie FIG w „dobrej kondycji„. Podczas serii 2018 i 2019 FIG ma prawo zapraszać sportowców według własnego uznania,  a zawodnicy muszą mieć 17 lat w roku zawodów.
 • Części zawodników zwrócone będą koszty podróży i zakwaterowania (szczególnie zawodnikom pierwszej ósemki).
 • Pula nagród na jedne zawody wynosić będzie 60 000 CHF (franków szwajcarskich), (212 000 PLN), w tym za 1-mce w konkursach speed lub style 7 tys CHF (24 700 PLN), 2 m-ce 5000 CHF (17 600 PLN), i 3 m-ce 3000 CHF (10 600 PLN). Dodatkowo zwycięzca całego cyklu pucharu świata otrzyma 5000 CHF (17 600PLN).

Prezydent Morinari Watanabe ogłosił niedawno plan stworzenia nowej „społeczności” w Świecie gimnastyki. Nie zostało podanych zbyt wiele szczegółów, ale chciałby wprowadzić innowacje w takich dziedzinach jak etyka, formaty konkurencji i edukacja. Działalność „społeczności” miałaby zostać uruchomiona po Igrzyskach w 2020 roku. Być może działanie te ma związek z włączeniem parkour do dyscyplin gimnastycznych.

Organizacja Parkour Earth (której członkiem jest Polska Federacja Parkour i Freerun) jeszcze w grudniu 2017 napisała list otwarty, w którym ujawnia, że wytoczy spór z FIG przed Sądem Arbitrażowym ds. Sportu (CAS).

Na listopadowym spotkaniu w Lozannie między FIG a Parkour Earth, nie doszło do porozumienia. Głównym celem spotkania było „sformalizowanie wyjaśnienia, zrozumienia i uznania suwerenności parkour„. Parkour Earth wyraża zamiar „doprowadzenia do polubownego i szybkiego rozwiązania” w sporze. Jak mówi Eugene Minogue, „Spotkanie wywołało dalsze poważne obawy w związku z wizją, że FIG jednostronnie i bezprawnie dąży do naszego sportu, dlatego spotkanie nie zmieniło naszej pozycji w odniesieniu do naszych podstawowych, uzasadnionych obaw”. Minogue wyjaśnia, że ​​z powodu nieustępliwości FIG  nie ma innego wyjścia, jak tylko szukać mediacji. Parkour Earth pozostaje otwarte na dialog z FIG, jednakże musiało odnotować sprzeciw wobec działaniom „sprzeniewierzenia i naruszenia suwerenności” parkour.

Na początku roku ogłoszono plan powstania United States Parkour Assotiation, w powstanie której zaangażowały się największe parkourowe organizacje z USA: Apex MovementParkour Generations Americas,  Parkour VisionsTempest Freerunning i wiele innych. Organizacja ma ruszyć oficjalnie w marcu 2018. Jest dość prawdopodobne, że powstała organizacja będzie przeciwwagą do WFPF i IPF założonych na terenie USA i wykaże chęci współpracy z Parkour Earth.

Rok 2018 może być przełomowy, jeśli chodzi o kierunek rozwoju parkour, co przyniesie – zobaczymy…