Za nami wszystkie 7 odcinków Ninja Warrior Polska – znanego formatu, który już od ponad 20 lat gości w telewizjach zagranicznych. Nie ma w nim ocen jury. Rywalizacja polega na wyłącznie na przebiegnięciu różnorodnego, trudnego toru przeszkód. Zmagania uczestników od 3 września gościły w telewizji Polsat w każdy wtorek o 20:10. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jak poszło w programie osobom trenującym parkour.

Do polskiej edycji zgłosiło sie ponoć kilka tysięcy osób. Do etapu castingu sprawnościowego przeszło ponad 400 osób, by do samego programu ostatecznie trafiło 204 uczestników. W każdym z 6 odcinków z grona 40 osób, po pokonaniu toru elimnacyjnego. najlepsza 10 przechodziła do półfinału, gdzie z kolei najlepsza czwórka mogła wywalczyć awans do wielkiego finału.

Polską edycję zwyciężył, choć nie uzyskał miana “Ninja Warrior”, Jakub “Gładki” Zawistowski. Jest on znany w środowisku OCR (Obstacle Cour Racing)  z płynnego i szybkiego pokonywania przeszkód.

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele wszelkich sportów, od najbardziej licznej grupy: osób trenujących biegi z przeszkodami (OCR), przez osoby trenujące street workout, wspinaczkę, oraz właśnie parkour.

Osób znanych społeczności parkour naliczyliśmy 18, czyli mniej niż 10% uczestników. Na torach eliminacyjnych mogliśmy zobaczyć:

w 1 odcinku: Piotra Pawłowskiego, Mateusza Walczyka (awans do półfinału) i Grzegorza Kułakowskiego (awans do półfinału)

https://www.instagram.com/p/B2b-LLuIsnr/
w 2 odcinku: Tomasza Dąbrowskiego (Borów) oraz Tomasza Zaorskiego,

w 3 odcinku: Roberta Zmysłowskiego (Shade) Patryka Raszkowskiego (Sonny), Kamila Słomkowskiego oraz Marcina Gosika
w 4 odcinku: Damiana Bartelika, Michała Betchera, Grzegorza Niecko (awans do półfinału)

w 5 odcinku: Daniela Mniszaka i Konrada Gradowskiego (awans do finału)
w 6 odcinku: Krystiana Czaplickiego (awans do finału), Macieja Zabielskiego, Krystiana Kowalewskiego i Witolda Nowaka (awans do półfinału).

Nie zabrakło też osób, które niegdyś trenowały parkour:  Grzegorz “Kurczak” Raczak (1 odcinek), Maks Riznyk (2 odcinek i finał), Jarosław “Kopen” Kopacz (4 odcinek) oraz Wojciech Borkowski (5 odcinek)

W finale, z grona parkourowej społeczności wystąpili Krystian Czaplicki (14 m-ce) , Kamil Słomkowski (18 m-ce)  i Konrad Gradowski (23 m-ce). Co ciekawe każdy z tej trójki ma doświadczenie w różnego rodzaju pokazach, sesjach czy np. występach w filmach. Być może to doświadczenie pomogło im  ze stresem przed kamerami? Zapytaliśmy chłopaków jak wrażenia i jak bardzo umiejętności parkour i nie tylko przydały się w programie.

https://www.facebook.com/ninjawarriorpl/videos/689839758196189/UzpfSTEwMDAwMTczOTE4ODE2NDozMDYwNjExMjk0OTk0MTQ6MTA6MDoxNTcyNTkxNTk5OjUwNzE4MzkxOTk3MjEyMjY1OTY/

Krystian Czaplicki: Ninja Warrior to super przeżycie! Biorę się za przygotowania i na pewno spróbuje sił w 2 edycji. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na mentalność. Tam nie ma chwili zawahania, jeden błąd i leżysz. Czy moje doświadczenie pokazowe mi pomogło? Na pewno, pod wieloma względami. Po pierwsze wytrzymałość, pokazy trwają po 4 minuty, czyli 4 minuty ciągłego skakania, to prawie jak 4 minutowy tor, po drugie cały gwar i wszystko co się działo dookoła nie rozpraszało mnie. Jedyne co mnie przerosło to strach przed jedną przeszkodą, gdy już pokonałem to co uważałem za najtrudniejsze zlekceważyłem cały tor i to równało się z moją porażka. Ale wiem nad czym muszę pracować i za rok będę na górze Midoriama :)”

Konrad Gradowski: “Parkour jest bardzo dobrą bazą i dużo pomaga na torze Ninja. Ja muszę poprawić siłę chwytu bo to jednak jeden z najważniejszych aspektów dlatego dodałem ściankę wspinaczkową, bouldery do treningu, w przyszłości chciałbym też więcej biegów przeszkodowych. W moim przypadku muszę wyleczyć bark z kontuzji, bo to trwa około pół roku i wtedy określę czy zdążę się przygotować do kolejnej edycji, ale bardzo chcę próbować dalej. Podczas mojego biegu widziałem tylko przeszkody i nie zwracałem uwagi na całe otoczenie, ale przydałoby się więcej spokoju i luzu 🙂. Każdy musi obrać swoją taktykę, ale występowanie przed publiką na pewno pomaga. Bardzo gratuluję wszystkim uczestnikom uważam, że scena pk bardzo dobrze sie zaprezentowała, bogatsi o nowe doświadczenia wiemy nad czym pracować dalej. Dlatego polecam każdemu tę przygodę, niesamowite emocje i doznanie , do zobaczenia w kolejnych edycjach.”

Czy już po wszystkim? I tak i nie! Wrażenia po udziale w programie @ninjawarriorpolska mega pozytywne. Zarówno prowadzący jak i ekipa bardzo profesjonalnie podeszli do tematu. Hala robiła ogromne wrażenie chociażby wielkością samego rusztowania i ilością elementów. Wieloletnie doświadczenie z parkour na pewno mi się przydało. Żadna z przeszkód nie wyglądała dzięki temu nie do przejścia, a raczej do przejścia ale z odpowiednim przygotowaniem, techniką i spokojną głową. Wiadomo, były ograniczenia i zasady przejścia każdej z przeszkód czyli nie dowolnie jak w parkourze, ale było wiele technik, których parkour mnie nauczył (także kontrolowania tego co dzieje się w głowie), a to pozwala efektywniej przejść tor. Chciałbym wystąpić za rok, po programie jeszcze bardziej zmotywowałem się do treningów, nie tylko parkour ale także wspinaczki i wytrzymałościowych. Doświadczenie w pracy na planach filmowych bardzo mi pomogło, nie stresowałem się zupełnie kamerami i światłami, robiłem to co miałem zrobić, to było najważniejsze.Kamil Słomkowski: “Wrażenia po odcinku mega pozytywne. Zarówno prowadzący jak i ekipa bardzo się spisali. Hala robiła ogromne wrażenie chociażby wielkością samego rusztowania i ilością elementów. Parkour na pewno się przydał. Żadna z przeszkód nie wyglądała dzięki temu nie do przejścia, tylko do przejścia ale z odpowiednim przygotowaniem i techniką i spokojną głową. Wiadomo, były ograniczenia i zasady przejścia każdej z przeszkód czyli nie dowolnie jak w parkourze, ale mimo wszystko było wiele technik których parkour uczy i pozwala efektywniej przejść tor. Chciałbym wystąpić za rok, po programie jeszcze bardziej zmotywowałem się do treningów, nie tylko parkour ale i wspinaczki i wytrzymałościowych. Doświadczenie w pracy na planach filmowych bardzo mi pomogło, nie stresowałem się zupełnie kamerami i światłami, robiłem to co miałem zrobić, to było najważniejsze.”

AA może nie zauważyliśmy jeszcze kogoś ze społeczności, kto występował? Piszcie w komentarzach!

Wszystkie odcinki Ninja Warrior Polska do zobaczenia w ipla.