W tym poradniku pokażemy Ci, jak trenować parkour samemu i cieszyć się nim bez potrzeby ciągłego szukania partnera do ćwiczeń .. i motywacji. Artykuł pomoże Ci też, jeśli krępujesz się trenować samemu. A jeśli jesteś totalnie początkujący i dopiero zaczynasz, pamiętaj, że najbezpieczniej jest znaleźć jednak partnera treningowego lub osobę, która pokieruje Cię w Twojej przygodzie z parkour.

  1. Znajdź odpowiednie miejsce

Zacznij od znalezienia miejsca, w którym będziesz mógł/a bezpiecznie ćwiczyć. Najlepiej, żeby było to spokojne miejsce, gdzie nie przeszkadzasz innym i nic nie zniszczysz. Może to być np. park, plac zabaw, niektóre miejsca publiczne. Szukaj miejsc w krawężnikami, murkami, barierkami lub np. wielkimi kamieniami w spokojnym miejscu.

  1. Pamiętaj o bezpieczeństwie

Daj komuś znać, że idziesz na trening i zawsze bądź ostrożny/a. Warto mieć ze sobą telefon na wypadek, gdyby coś Ci się stało. Dobrze też mieć ze sobą plastry na wypadek skaleczeń i chusteczki nawilżane do wyczyszczenia dłoni – wiele miejsc, które chwytasz dłońmi, nie będzie nieskazitelnie czystych 🙂

  1. Załóż słuchawki – słuchaj muzyki

Dobrze zrobi odcięcie od otoczenia – załóż słuchawki i skup się tylko na sobie i swoich skokach. Odpal swoje ulubione, energetyzujące kawałki – pozwoli to skupić się na treningu i zapomnieć o ciekawskich spojrzeniach innych. Oczywiście nie na full głośności – tak, żeby móc jednak usłyszeć otoczenie – bezpieczeństwo to podstawa!

  1. Skup się na konkretnym wyzwaniu

Wybierz skok, którego chcesz się nauczyć lub poprawić i skup się na nim. Wykonuj go kilka a nawet kilkanaście razy, dopóki nie będziesz pewny/a siebie i czujesz, że wykonujesz go poprawnie. Łącz skoki w przelewki (linie). Staraj nie rozkojarzać się, wtedy będziesz miał więcej satysfakcji z treningu.

  1. Nagrywaj swoje postępy

Nagrzej swój trening i oglądaj filmy, by zauważyć swoje błędy i poprawić technikę. To świetny sposób na śledzenie swoich postępów i motywację do dalszego ćwiczenia. Wiele błędów zauważysz dopiero oglądając się na nagraniach. Nie musisz mieć specjalnego statywu, możesz oprzeć telefon o butelkę z wodą lub plecak.

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w treningu parkour samemu i zmotywuje Cię do dalszej pracy! Pamiętaj, że każdy zaczynał, więc nie poddawaj się i daj sobie czas, również trenując samemu. Powodzenia!